Güneşin Zaptı Yakın

Transandantal Dervişler Ocağı'na hoşgeldiniz!
Ekmeğinizi, suyunuzu alın.!
Ve dönmeye başlayın...

Ocağın Temel Kelamı

"Hayat, koordinatları belli olmayan bir alan üzerinde kopartılan patırtıdır; evren ise sara hastalığına tutulmuş geometri..." Cioran

24 Ocak 2008 Perşembe

Uğur Mumcu'yu Anma...


Bundan 34 yıl önce, 23 Nisan 1974'te, bugünlere doğru, bugünün orta yaşlılarına doğru, umutla seslenmiş, üstadımız...

"Bugün 23 nisan egemenlik ve çocuk bayramı. sizin bayramınız çocuklar. geleceğe umutla bakın. eğlenin, gülün, koşun bugün. sevimli çığlıklarınızla koşmaca oynayın, ip atlayın. bundan sonra hep birlikte güzel günler göreceğiz, umutlu günler, tasasız, acısız günler göreceğiz.

Doğar doğmaz bakımsızlıktan ölmeyecek kardeşleriniz. sokaklarda paramparça paçavralar içinde dilenmeyecek, beş on kuruş için avuç açmayacaksınız çocuklar. üzerinizde bir yırtık gömlekle dondurucu buzlar üzerinde dolaşmayacaksınız. güzel ayakkabılarınız, cici elbiseleriniz, sıcacık evleriniz olacak çocuklar.

Hasta olduğunuz zaman size bakacak doktorlar bulunacak çocuklar. babanızın doktora, ilaca verecek parası olacak. doktorsuzluktan, ilaçsızlıktan ölmeyeceksiniz çocuklar. hep birlikte güzel günler göreceğiz, umutlu günler, tasasız günler göreceğiz.

Dokuz on yaşlarında, fabrikalarda, atölyelerde, yüzünüz, eliniz yağ pas içinde çalışmayacak, ağır yükler taşımayacaksınız çocuklar. siz de yaşıtlarınız gibi okulları bitirecek, mühendis, avukat, doktor olacaksınız. küçük yaşta çalınmayacak emekleriniz. alınterleriniz karşılığında paralar girmeyecek zenginlerin ceplerine. birlikte güzel günler göreceğiz.

Çocuk bahçelerinin önünde simit satmayacaksınız. aynı yaşlardaki çocuklar kaydırak oynarken, atlıkarıncalara binerken, içinizi çekerek izlemeyeceksiniz onları. sizin de oynayacak bahçeniz olacak. babanızla, annenizle bulvardaki vitrinlerde oyuncaklara bakıp neden bu pahalı oyuncakları sizlere almadıkları için babanıza, annenize kızmayacaksınız. hepinizin güzel oyuncakları olacak. güzel günler göreğiz. umutlu günler, tasasız günler göreceğiz birlikte.

Büyük kentlerin sokaklarında başıboş dolaşmayacaksınız. kirli tuzaklara, acımasız ellere düşmeyeceksiniz. yaşadığınız o gecekondu mahallesinde oturanlarla, hep birlikte güzel günlerimiz olacak. uzak çeşmelerden su taşımayacaksınız minicik ellerinizle. işıklı sokaklarınız, temiz ve şirin evleriniz olacak. evinizde sular akacak gürül gürül.

Tertemiz önlükleriniz olacak, tertemiz ayakkabılarınız. ayakkabınız yırtık diye arkadaşlarınızdan utanmayacaksınız. herkes gibi ders kitaplarınız olacak. harçlıklarınız olacak. teneffüslerde renkli gazozlar içeceksiniz. yoksullukla acıyla geçmeyecek günleriniz.

Babanızı, annenizi, amcanızı, dayınızı, cezaevlerinin parmaklıkları arasında soluk yüzleriyle görmeyeceksiniz.yakınlarınız sizler için gözyaşı akıtmayacak. siz doğmadan babanızı tutuklamayacaklar. babanıza cezaevi hücrelerinde "geçmiş olsun babacığım" demeyeceksiniz. "ne zaman eve geleceksin" demeyeceksiniz. bütün babalarla, bütün annelerle, amcalarla, dayılarla, güzel günler, mutlu günler, tasasız günler göreceğiz.

Düşüncelerinizden dolayı hapsolmayacaksınız. ülkemizde kimlerin egemen olduğunu düşündüğünüz için suçlanmayacaksınız. beş yıl, on yıl, yirmi yıl cezaevlerinde kalmanıza karar verilmeyecek. hücreler kilitlenmeyecek üstünüzden. işkence evlerinde acıdan çığlıklar atmayacaksınız. işkencesiz, hapissiz güzel günler göreceğiz çocuklar, umutlu ve tasasız günler göreceğiz.

Sokaklarda ellerimizde bahar çiçekleri, mutluluk türküleri söyleyeceğiz. geçirdiğimiz kara günleri bir kez daha yaşamayacağız. Yoksullukları geride bırakacağız. Acıları, hapisleri unutacağız hep. yarınları düşüneceğiz.umutlu yarınları...

Güzel günler göreceğiz çocuklar.işıklı günler göreceğiz. mutlu günler, tasasız günler göreceğiz.babalarınızın, amcalarınızın, dayılarınızın katlandıkları acılar, sizlere özgür bir ülke bırakabilmek içindi. güzel günler yaşayacaksınız çocuklar"

yer yer tanıdık bir melodi ilişmiştir belki kulaklarınıza okurken.bunların hiçbiri olmadı...belki de olmayacak da...belki birlikte umutlu, ışıklı yarınlara erişiriz...başka bir dünyada...

Hiç yorum yok: